Studia ukończył z wyróżnieniem w klasie gitary prof. Aliny Gruszki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatem wielu konkursów gitarowych takich jak: Ogólnopolski Konkurs Gitarowy Szkól Muzycznych II st., Zamość 1982 – II nagroda; Ogólnopolski Konkurs Wykonawczy Gitary Klasycznej, Łódź 1985 – II nagroda; Konkurs Muzyki Hiszpańskiej i Latynoamerykańskiej, Kraków 1988 – III nagroda; Międzynarodowy Festiwal Gitarowy „Śląska Jesień”, Tychy 1988 – wyróżnienie za interpretację walców Enrique Granadosa.

W latach 1991-1993 jako stypendysta rządu meksykańskiego doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem gitarzysty i kompozytora Ernesto Garcia de León w Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w Meksyku, uzyskując dyplom z najwyższymi ocenami. W latach 1993-1998 prowadził bogatą działalność koncertową propagując współczesną muzykę gitarową w kraju i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Meksyk).

Od roku 1998 poświęcił się pracy pedagogicznej wprowadzając wiele nowatorskich metod w nauczaniu gry na instrumencie. Jego uczniowie zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, takich jak: Ogólnopolski Konkurs „Gitara w muzyce kameralnej” w Tychach, Międzynarodowe Spotkania Gitarowe w Sanoku, Mikołajkowy Konkurs Gitarowy w Rybniku (zasięg ogólnopolski), Dolnośląski Konkurs Gitarowy w Kłodzku, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Trzęsaczu, Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Klas Gitary i Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia w Warszawie, Ogólnopolski Konkurs Gitarowy na wykonanie utworów kompozytorów polskich w Tomaszowie Mazowieckim, Ogólnopolski Festiwal i Konkurs Gitarowy „Gitara Viva” w Kielcach, Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal i Konkurs „Gitaromania” w Jeleniej Górze Cieplicach, Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Młodzi czarodzieje gitary” w Dobczycach, Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej im. A. Tansmana w Kępnie, Dąbrowski Konkurs Gitarowy w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie otrzymali także Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Stypendia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, a także  Stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (recital na Zamku Królewskim w Warszawie).

Za twórcze i aktywnie działanie pedagogiczne został doceniony przez kolejnych dyrektorów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach, którzy przyznali mu nagrody Dyrektora Szkoły. Za swoją działalność otrzymał List Gratulacyjny Dyrektora Zarządu Oświaty i Zastępcy Prezydenta Miasta Tychy. Znaczącym wyróżnieniem jest Nagroda Prezydenta Miasta Tychy.

Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu dla dzieci i młodzieży „Gitara w muzyce kameralnej” odbywającego się od 2006 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich konkursów gitarowych oraz prowadzi warsztaty i kursy gitarowe dla uczniów i nauczycieli. W roku 2021 został przyjęty do grona konsultantów Centrum Edukacji Artystycznej.

Od roku 2010 zostało opublikowanych kilka zbiorów Mirosław Franczaka z utworami na gitarę klasyczną. Kompozycje z tych zbiorów są wybierane do programów obowiązkowych w ogólnopolskich konkursach gitarowych oraz wykorzystywane w pracach magisterskich studentów akademii muzycznych. Znajdują się również wśród publikacji polecanych przez Centrum Edukacji Artystycznej.

Dodaj komentarz